1. TURBO

Şimdi sırası ile dikkat etmeniz gereken hususlara değinelim :

1. TURBO : Dizel motorlarda en çok dikkat etmeniz gereken parçalardan biri turbodur. Turbo soldaki resimde görünen parçadır.Buradaki linkte turbo çalışma mekanizması gösterilmektedir. Özetlersek turbo egzosttan çıkan gazın basıncı ile çalışan bir trübin ve bu trübinden hareket alan bir fan kullanılarak motora giren havanın sıkıştırılarak yanmanın verimini artırmakta kullanılan parçadır. Egzost gazı çıkarken trübini döndürür. Trübin bir mil ile fana bağlıdır. Trübin egzost gazı ile döndükçe fanıda çevirir. Fan emme manifolduna bağlıdır. Fanın dönmesi ile motora basıncı yüksek sıkıştırılmış hava verilmiş olur ve motor verimi %20 ye kadar artar.

Turbonun devreye girmesi gibi tabirler kullanılır. Bunlar yanlış tabirlerdir. Turbo hiçbir zaman devreden çıkmaz. Egzost gazı çıktığı sürece hep devrededir ancak 2000-2500 devir aralığında kendini kullanıcının bariz anlayabileceği şekilde gösterir o kadar. Yoksa sürekli devrededir.

Turbo, araç harekete başlarken verimi düşürmemek için egzost -trübin kısmında bir miktar basınçlı egzost gazı tutar. Bu sayede kırmızı işıkta durmuş bir araç yeşil yanmasıyla harekete geçerken turbosunu tam tekmil çalışmakta bulur. Bu büyük konfor aynı zamanda turbo ömrünü azaltan bir unsura dönebilmektedir. Şöyleki ; motoru stop ettiğinizde artık motorunuzla birlikte yağ pompanızda durmuştur. Yani artık yağlama yapılmamaktadır. Ancak turbunuzun trübininde sıkışmış gazlar trübini döndürmektedir. Hemde yağsız. İşte turbo arızalarının nedeni budur. Sıkışan bu gazın basıncı sizin gaza ne kadar bastığınıza bağlıdır. Eğer aracınızı park ederken gaz pedalınıza çok bastı iseniz turbonuzda yüksek basınç oluşmuştur. Asla bu halde stop etmeyin.

Peki ne yapacağız? Turbonuzun trübininin içerisindeki basınçlı gazı atması ve trübin hızının düşmesi için motoru stop etmeden hiç gaza dokunmadan en az 50 sn bekleyip öyle stop edin. Böylece hem trübin hızı düşecek hemde turbo basıncını düşürecektir. Bu altın kurala uyarsanız turbonuz çok ama çok uzun ömürlü olabilir.

PÜF NOKTASI : Turbo dizel bir araç alacaksanız intercoolerlı bir araç alın. İntercooler turbo ömrünü ciddi şekilde uzatır. İntercooler bir boru sistemi ile motora giren havayı soğutur. Soğuk hava daha çok oksijen içerdiği için daha verimli yanma sağlar. Motora havanın nispeten soğuk girmesi egzozdanda nispeten soğuk gaz çıkması demektir. Bu sayede turbo daha soğuk çalışır ve turbo aşınmaları azalır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Merhaba Ben Şahin Usta Size Nasıl yardımcı olabiliriz?