Aracım Gitmiyor Sebebi Nedir?

Araç Vitese Geçiyor Ancak Gitmiyor Muhtemel Sebepler


Aracınızı çalıştırıdığınızda çalışıyor ve sorunsuz bir şekilde vites geçişi yapıyor ancak gaza basmanıza rağmen araç hareket etmiyorsa muhtemel birkaç sebebi vardır. Ya motor hareketi şanzımana aktarılamıyor yada şanzıman hareketi lastikelere aktarılamıyordur. Bu yazımızda bu sebepler hakkında bilgi sahibi olacaksınız.
Baskı Balata Bitmiş olabilir
Aracın hareketini sağlayan temel baskı balatadır. Kavrama olayının gerçekleşmesinden sorumludur. Vites geçişi sağlanıp debriyajdan ayağınızı çekerken kavrama devreye girer, şanzımana iletim sağlar ve araç harekete başlar.Baskı balatanızın bitmesi durumunda bu sağlanamaz ve araçta gaz verseniz bile hareket olmayacaktır. Baskı balata hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıdaki yazımı okumanızı öneririm.

Aks Kafası kırılmış yada kopmuş Olabilir
başta bahsettiğim gibi şanzımandan alınan devinimi lastiklere aktaran kısım akstır. Aks (mafsallı mil) koparsa yada yerinden çıkarsa aracınızın hareket etmesi mümkün değildir. Motor şanzıman üretilen güç tekere gitmedikçe hareket mümkün olmayacaktır.Bu durum aracınızın altına eğilerek baktığınızda aracın ön tekelerleklerinin orta kısmında şanzımana bağlanan kısımda kopukluk varsa sorununuz aks ile ilgilidir. Ayağınızı debriyajdan çektiğinizde genelde ses vererek tepki gösterir burdanda aks sorunu olduğunu anlamanız mümkündür.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Merhaba Ben Şahin Usta Size Nasıl yardımcı olabiliriz?